YOUTH EUROPEAN CHAMPIONSHIP

2023

SWE 2023

76th trials

---

256 Riders

scored points

0

Riders from

19 Nations

scored points

0

11 factories

scored points

   

1

GER

SACHT

FABIO

SACHT FABIO

WIN

POD

PTS

2

5

102

TOP 15

TRIAL

6

6

     
   

2

GER

HEIDEL

JOHANNES

HEIDEL JOHANNES

WIN

POD

PTS

2

8

173

TOP 15

TRIAL

11

11

3

FRA

ECHENE

PABLO

ECHENE PABLO

WIN

POD

PTS

2

5

152

TOP 15

TRIAL

10

10

4

SWE

RIEDEL

ANTON

RIEDEL ANTON

WIN

POD

PTS

-

1

84

TOP 15

TRIAL

8

8

   
 

5

ITA

GIACUZZO

ETIENNE

GIACUZZO ETIENNE

WIN

POD

PTS

-

-

70

TOP 15

TRIAL

7

7

6

SPA

MEDIĐA

ALEX

MEDIĐA ALEX

WIN

POD

PTS

-

1

53

TOP 15

TRIAL

6

6

7

SWE

CARLSSON

ANTON

CARLSSON ANTON

WIN

POD

PTS

-

-

51

TOP 15

TRIAL

6

6

8

NOR

ASLAKSEN

HERIK

ASLAKSEN HERIK

WIN

POD

PTS

-

-

31

TOP 15

TRIAL

4

4

9

ESP

MARTINEZ

ENEKO

MARTINEZ ENEKO

WIN

POD

PTS

-

-

57

TOP 15

TRIAL

10

11

 

10

FRA

ALZIAL

IVAN

AZIAM IVAN

WIN

POD

PTS

-

-

21

TOP 15

TRIAL

6

6

11

GER

W▄NSCH

OSCAR

W▄NSCH OSCAR

WIN

POD

PTS

-

-

20

TOP 15

TRIAL

6

6

12

NOR

LARSEN

PATRICK

WIN

POD

PTS

-

-

23

TOP 15

TRIAL

4

4

13

ITA

TURCO

MARCO

TURCO MARCO

WIN

POD

PTS

-

-

51

TOP 15

TRIAL

5

5

14

NOR

ENGER

SANDER

WIN

POD

PTS

-

-

13

TOP 15

TRIAL

4

4

15

NOR

GOVERTSEN

PETTER

WIN

POD

PTS

-

-

17

TOP 15

TRIAL

2

2

16

ITA

FAROLFI

LAPO

WIN

POD

PTS

-

-

17

TOP 15

TRIAL

2

2

17

SVK

KOLLARD

ADAM

KOLLARD ADAM

WIN

POD

PTS

-

-

8

TOP 15

TRIAL

2

2

   

18

GBR

LIGHTFOOD

HARRISON

LIGHT FOOD HARRISON

WIN

POD

PTS

-

-

12

TOP 15

TRIAL

2

2

   

19

SWE

OLOFSSON

LUKAS

OLOFSSON LUKAS

WIN

POD

PTS

-

-

43

TOP 15

TRIAL

7

7

PLACES YEAR   SUPER TOTAL     RESULTS TRIALS

TOP 100

1st 100 2nd 85 3rd 70 4th 65 5th 60 6th 55 7th 50 8th 45 9th 40 10th 35 11th 30 12th 25 13th 22 14th 20 15th 18
16th 16 17th 14 18th 12 19th 10 20th 9 21st 8 22nd 7 23rd 6 24th 5 25th 4 26th 3 27th 2 28th 1 29th 1 30th 1
INTER

1st

ITA

PONCIA

EDIO

1

3

-

-

- -

1st

GER

SANDER

SCOTT

4

1

7

2

1 1

1st

ITA

FAROLFI

LAPO

3

5

1

1

- -

2nd

ITA

MAZZOLA

FABIO

2

2

3

3

2 2

2nd

NOR

HORVE

HENRIK

15

11

2

10

10 11

3rd

GER

LAURE

MARCO

Ret

-

4

11

3 3

3rd

GER

RISTEVSKI

MARIAN

-

-

11

4

3 8

4th

BEL

MORHING

FLORENT

6

9

4

4

6 4

5th

GER

LAURITZEN

OLAY

5

6

6

6

9 7

5th

ITA

FRANZONI

WILLIAM

8

5

-

-

- -

5th

SVK

KOLLARD

ADAM

-

-

5

5

5 6

5th

GER

OTTO

NICLAS

7

8

10

14

12 5

7th

BEL

SABLON

THOMAS

11

7

-

-

- -

7th

ESP

MARTI

OTGER

-

-

-

-

7 9

8th

NOR

MYREN

JěRN MARIUS

-

-

16

8

- -

8th

CZE

K▄TA

RICHARD

9

10

9

9

8 10

10th

GER

BONZIO

MILAN

10

14

-

-

- -

11th

SWE

ANDERMARD

CASPER

-

-

15

15

11 17

12th

NED

GOERTZ

FENNO

12

12

Ret

-

17 16

12th

NOR

ěDEGAARDEN

PATRICK

-

-

14

12

14 12

12th

NOR

THYGESEN

JOAKIM

-

-

12

13

- -

13th

GER

HAMPAPA

RUFUS

13

-

-

-

- -

13th

GBR

FLETCHER

ARCHIE

14

13

19

20

18 18

13th

NOR

ELEFSEN

THOMAS

-

-

13

18

- -

13th

SWE

TELLNOR

SVANTE

-

-

22

17

15 13

13th

SWE

SELANDER

ERIK

-

-

-

-

13 14

15th

GER

BERGMANN

JONA

16

15

24

16

15 15

16th

NOR

FROYNA

KRISTOFFER

17

16

17

21

19 21

17th

ITA

TARAMASCO

UMBERTO

19

17

-

-

- -

18th

SWE

JANSSON

ALEXANDER

18

18

18

19

- -

19th

SWE

FYHR

ANTON

-

-

-

-

21 19

20th

FRA

VASLIN

YANIS

20

-

20

25

23 20

21st

NOR

THYGESEN

WILLIAM

-

-

21

22

- -

22nd

NOR

BRUUN

NICOLAI

-

-

25

24

22 23

23rd

NOR

OPPEDAL

BRAIN

-

-

23

23

- -
YOUTH   2022

DICO

2024  

HOME